Dead Space 3 İncelemesi

Oyun İncelemeleri 20 Şubat 2013 - 10:09 640 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Dead Space 3, makus talihini bir türlü arkasında bırakamayan ve her oyun ile hayatına daha fazla bela ekleyen galaksinin şanssız kahramanı mühendis Isaac Clarke’ın hikayesini kaldığı yerden devam ettirmekte. Unitoloji tarikatı artık silahlanmıştır ve kutsal saydıkları Marker’ların sonunu getirebilecek tek adamın peşine düşmüştür. Isaac’i  görevine geri döndüren ise Dead Space 2’deki kız arkadaşı Ellie’den haber alınamaması oluyor. Ve önceki oyunların aksine bu sefer John Carver adlı bir karakter ile co-op modu seriyle tanıştırılıyor.

yaşamanın yolu anahtarının ellerinizdeki silahlar, kullandığınız teçhizatlar ve sırtınızı dönebileceğiniz co-op arkadaşınız olduğunu biliyorsunuz. İlerlemekte zorlanıyorsunuz. Mermi ve can paketleri deseniz onlar ayrı bir dert sayısı sıkıntı yaratıyor. Yaratıklar durmak bilmiyor üstünüze yağıyorlar. İki farklı tarafa yolladığınız statis gücünüz ile çok sayıda düşman birliğini yavaş çekim moduna sokuyorsunuz. Geriye yapılacak tek bir şey var ; ateş edeceğiniz yerleri özenle seçerek bütün cephanenizi düşmanların üstüne boşaltmak. Yaratıkların en savunmasız oldukları eklem bölgelerine ateş ederek kafa, kol, bacak ne varsa kopararak kocaman bir odayı kan ve kopan parçalar eşliğinde geçmeye çalışıyorsunuz. Son yaratık da ayaklar altında ezildikten sonra şimdi rahat bir nefes alabilirsiniz.Oyunda harika bir atmosfer var. Her bir manzara, parlayan ayrıntılarla donatılmış. Uzayın tasvirinde kullanılan derinlik ve mekan tasarımlarında her bir ayrıntıya verilen önem, Isaac’in dünyasını sanat eseri haline getiriyor.

Visceral Games, tasarımlara ve grafiklere gösterdiği özeni müziklere de göstermiş. Hans Zimmer, James Horner gibi bestecilerin müzikleriyle beraber atmosferi tavan yaptıran, sinirlerinizi geren, korkutan hatta yerinizden zıplatan kayıtlar mevcut. Seslendirmeler konusunda ise oldukça rahatsızım. Özellikle Ellie’nin sıkıcı, duygu barındırmayan konuşma şekli az kalsın galaksiyi kurtarma görevimde beni umutsuzluğa düşürecekti.

Co-op modunun ekleneceği haberinin oyuncularda oluşturduğu en büyük kaygı, “korku” faktörünün artık ortalıkta pek gözükmeyeceğiydi. Oyunu iki kişi oynamak her şeyden önce yalnızlık hissini ortadan kaldırıyor korkmuyoruz yani 🙂 Ve oyunu yalnızca  vur-kır-parçala hayatta kal tarzına çeviriyor. Fakat Dead Space’i Dead Space yapan oyuncuda oluşturduğu gerginlik durumu, ani adrenalin yükselmeleri mümkün mertebe duruyor. İkinci oyuncunun eklenmesi, tek oyunculu moda göre oyunda birçok değişikliği beraberinde getiriyor. Artan düşman sayısı, Carver’ı da ilgilendiren diyaloglar ve sadece co-op olarak yerine getirebileceğiniz opsiyonel görevler John Carver’ın kişisel faydaları. Fakat bu görevlerin yalnızca co-op modunda oynanabilmesi bende hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Tek kişilik oyun da da bu görevlerin yapılabiliyor olması çok daha iyi olurdu.

Dead Sapce 3’ün seriye getirdiği diğer bir yenilik de silah oluşturma seçenekleri. Her bir bölümde yeni silahlar oluşturmak, elinizdekini güçlendirmek için etraftaki malzemeleri toplamaya çalışacaksınız. Silahınızı ikinci bir özellikle güçlendirebilir, en baştan başlayarak istediğiniz özelliklerde silah üretebilir, giydiğiniz suiti güçlendirebilirsiniz. Ancak kaynaklar sınırlı olduğundan seçimlerinize çok dikkat etmeniz gerekiyorDead Space 3 serinin en zorlama, olmasa-da-olur konusuna sahip. Olaylara fazla kafa yormadığınızda göze batmıyor, biliyorum. Ama şöyle birkaç dakika derin nefes alıp “Ne oluyor burada?” dediğinizde aklınıza garip sorular gelebiliyor. Örneğin kız arkadaşından onlarca yardım isteği mesajı almasına rağmen yardıma gitmeyen Isaac, ne oldu da bir anda tekrar kahraman kesildi? Bütün oyun boyunca aradığınız şeylerin 200 yıldır saklı kalması nasıl bir olaydır? Bu tür sıkıntıların yanında bir de bütün hikayeyi saran bahtsızlıklar ve klişeler mevcut. Bir uzay gemisini çalıştırmanız mı gerekiyor? Bırakın, Ellie siz hangardayken onu ateşlesin. Bir kapağı mı açmalısınız? Önce kapağı açmak için çeşit çeşit parçaları bulmaya ne dersiniz?

Oyunların isimlerindeki sayı büyüdükçe oyuncuya sunduğu yeniliklerin giderek azaldığı doğru. Visceral Games de Dead Space 3 ile bunu kanıtlıyor. Isaac, oyundaki kişiliğini neredeyse kaybetmiş. Dead Space 2’deki gibi hala hatırlanan görevlerin yerine co-op modu eklenmiş. Aksiyon dozu artırılmış ve korku faktörü ikinci oyunun da altına düşürülmüş. Yapılan savaşlar hala zevkli, düşman çeşitliliği de artırılmış bu da güzel. Uzayı çok daha yakından, yalnızlığa sürüklenmiş birinin gözünden görmek de ayrı bir zevk. DS3 genel anlamda zevk aldığım bir oyun oldu hatta Far Cry 3 ve Uncharted 3 ile kimyası uyuşmayan biri olarak DP3 beni gerçekten eğlendirdi yani başarılırydı.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FIFA 2014’te Olan Ligler

FIFA 2014'ün tek türk temsilcisi Galatasaray oldu. Argentina (Primera ...

Dragon City Ejderha Üretim Siralamasi

Temel Ejderha Yöntemleri. Ejderhalar damızlık başlamak için, öncelikle bu temel...

FIFA 13’ün Kariyer Modundan Yepyeni Bilgiler!

EA Sports, FIFA 13'ün kariyer moduyla ilgili yepyeni bilgiler verdi. Bu yeni ve taptaze bilgileri aşağıda m...

Alice: Madness Returns

Yıl 2001. Lisedeyim o zamanlar. Okuldan dönüşte arkadaşımla beraber Tahtakale - Sirkeci - Eminönü güzergahı...

BU MAKALEYE YORUM YAP